Geekz, képregény
Vasember: Az öt rémálom
Geekz, képregény
A páncél alatt megbúvó félelem.
A szuperhősképregények műfajában mindigis érdekes, ha nem kiemelt fontosságú szerepet játszottak azok a sztorik, melyek egy adott hérosz személyes tragédiáival és legbelső, sokszor titkolt, vagy elnyomott félelmeivel foglalkoztak. Előbbi magától értetődő nélkülözhetetlen elem, hiszen nagyban hozzájárul a főhősök karakterfejlődéséhez, utóbbinak köszönhetően pedig sokkal emberközelibb és szimpatikusabb mivoltukban tűnhetnek fel az amúgy magukat gyakran sebezhetetlennek és makulátlannak mutató figurák. Az öt rémálom című Vasember képregény egyszerre fókuszál mindkét témára: újra átrágja magát a karakter múltján, sorra veszi életének kulcsfontosságú és meghatározó állomásain, drámai hangvétellel kezeli személyes viszontagságait, majd megvizsgálja aktuális pozícióját, amit épp akkoriban töltött be a Marvel univerzumában, miközben képet ad az egyre erősödő aggodalomról és szorongásról, melyek a sűrű események, illetve egy új, minden addiginál veszélyesebbnek tűnő fenyegetés közepette mardossák a lelkét. Régi tanulság, hogy minél nagyobb hatalommal és befolyással rendelkezik valaki, annál több gondja, ellensége és félnivalója lesz: a múlt árnyékából előbújó fenyegetések, gonosz erők szövetkezése, Őt tönkretenni, vagy megölni akaró egyének egész hada, esetleg régi barátokból formálódott haragosok, a lista kis túlzással akár végtelen is lehet. Márpedig Tony Stark-nál nemigen létezett prominensebb és fontosabb személyiség a 2000-es évek közepén-végén a Marvel világában – egy egész nemzetnek, ha nem egy egész bolygónak minden problémája szakadt a nyakába egyik napról a másikra, és a hiénák már készen álltak, hogy megfosszák régi és egyben újonnan szerzett királyságától is. 



Kronológiailag röviddel a Polgárháború eseményei után járunk: Tony Stark immáron nemcsak szuperintelligens multimilliárdos iparmágnás és Vasember egy személyben, de a S.H.I.E.L.D. igazgatója is, mely pozíció betöltésével olyan fontos feladatok ellátása hárul rá, amik egyaránt próbára teszik mind fizikai, mind pedig szellemi erejét. Amerika és a világ biztonságát fenntartva próbál evezni felettesei, vállalati riválisai, kormányügynökségen belüli rosszakarói között, miközben le kell számolnia a különböző terrorszervezetekkel is, akik fel akarják égetni a világot. A legveszélyesebb fenyegetés azonban a múltból érkezik: Stark évekkel korábban sikeresen leszámolt Obadiah Stane-nel, más néven Iron Monger-rel, akinek annak idején riválisa örökségére fájt a foga, most viszont Obadiah fia, Ezekiel folytatja apja küldetését. Ráadásul a bosszú gondolata nagyonis valóságosnak tűnik számára, mivel apját meghazudtoló intelligenciájának köszönhetően a Stark-féle technológiát ellopva és azt módosítva nemcsak egy gyilkos fegyvert, hanem egy modern Vasember-páncélt is megalkotott.



Az öt rémálom alaptémája egy sokszor látott, és a Vasember-képregényekben gyakran vissza-visszatérő helyzetet vesz elő újra, nevezetesen, hogy a főhős saját találmányait akarják mások felhasználni gonosz és pusztító célok végrehajtására. És mint korábban oly’ sokszor, végeredményben legyenek bármennyire is nagyra törőek és körmönfontak ezek az aljas tervek, lényegében itt is a vak bosszú motiválja a főgonoszt, aki gyakorlatilag mindent hajlandó bevetni a siker érdekében. Ezekiel Stane minden ízében hiteles és működő ellenlábas, a szociopata személyiség két lábon járó, élő-lélegző megtestesítője. Egyszerre akarja erkölcsileg és egzisztenciálisan is tönkretenni Stark-ot. Ennek okán pedig nem finnyás a legmocskosabb eszközökhöz folyamodni, és a terrorizmus mindig félelmetes és hatásos erejét felhasználni, nem is kifejezetten az apja elvesztése miatt érzett bosszúvágy, mint inkább a családja nevén és saját büszkeségén esett csorba miatt.



Matt Fraction író remek érzékkel lavírozik a sokrétű feladatok között, hiszen, még ha a sztori nem is fut különösebben sok szálon, azért elég nagy kihívás volt a Polgárháború történéseinek árnyékában (ahol egyértelműen Stark játszotta, több mint hitelesen az elsőszámú szemétláda szerepét) megőrizni a főhős jellemét úgy, hogy az hű legyen a karakter nagy múltra visszatekintő történelméhez, ráadásul még a 2008-ban bemutatott hatalmas sikerű mozifilm közönségének laikus része is helyén tudja kezelni a figurát a képregényt fellapozva. De végeredményben példásan vette az akadályokat. Salvador Larroca gyönyörű, már-már az Extremis-hez felérő rajzaival kiegészülve igazi modern klasszikust alkotott, ami az ismerős helyzet ellenére bámulatosan felülemelkedik azon, hogy egy gyenge Armor Wars koppintásnak bélyegezzék. Az öt rémálom egyaránt ajánlott azoknak, akik már jól ismerik a karaktert és azoknak is, akik új olvasóként szeretnék belevetni magukat Tony Stark, vagy úgy összességében a szuperhősképregények világába.

Nagy Marvel-képregénygyűjtemény #15 – Vasember: Az öt rémálom (2018)
The Invincible Iron Man #1-7 (2008-2009)
Kritikák
Tyler Rake: A kimenekítés
Thor végre megtalálta Noobmastert.
Úriemberek
Az igazi gengszterek tényleg öltönyt viselnek.
Akciók / kedvezményes ajánlatok
Friss kritikák
Mosolyogj (Smile)
Az idei év horror-termésének egyik legfényesebben ragyogó ékkövétől garantáltan arcodra fagy a mosoly.
Thor: Szerelem és mennydörgés (Thor: Love and Thunder)
Trash and Thunder.
Obi-Wan Kenobi
Ezt a Jedit keressük?
A Magnum ereje (Magnum Force)
Keménykezű önbíráskodóból a törvény embere.
Doctor Strange az őrület multiverzumában (Doctor Strange in the Multiverse of Madness)
A Marvel Moziverzumban egy horrolegendának is terem babér.