Kritika
Venom 2: Vérontó (Venom: Let There Be Carnage)
Kritika
A gumiszörny visszavág.
Bő három évvel ezelőtt, pontosabban 2018-ban a Venom meglepően nagyot ment a mozikasszáknál – ha a kritikusoknál nem is. Kifejezetten meglepő ez annak fényében, hogy összességében több dolog szólt ellene, mint mellette. Az, hogy a Sony akkor már évek óta képtelen volt beindítani egy sikeres szuperhősös frencsájzt, amely során a legnagyobb érvágást az jelentette, hogy egy sor töketlenkedés után az aranytojást tojó tyúk, Pókember félig-meddig visszakerült a Marvelhez, az, hogy a Venommal lényegében Pókember-univerzumot akartak csinálni Pókember nélkül, az, hogy annyira szabadon kezelték a képregényes alapanyagot, hogy lényegében jófiút csináltak az amúgy pszichésen nem kicsit megbillent Eddie Brockból, aki csak azért harap le fejeket és eszik agyat, mert szimbiótája arra kényszeríti (azért szép mentés volt ez: Eddie végig afféle erkölcsös jótétlélek maradt, aki a körülmények áldozata, miközben Venom lett az igazi antihős, hiszen nem győzik hangsúlyozni, hogy itt két személyiségről, két külön lényről van szó), és akkor a túlnyújtott expozícióról, no meg a bátortalanságból és a gyáva biztonsági játékból adódó PG-13-as korhatárról még nem is beszéltünk. Mégis, a filmet a közönség határozottan keblére ölelte, hiszen némiképp feloldozást adott az átlagos, cukormázas, képregényes-szuperhősös látványorgiák alól, és a Deadpool, valamint a Suicide Squad farvizén úszva megpróbált valami mást nyújtani, mint amivel úgy nagyjából kéthavonta találkozunk a moziban – és még ha ez végeredményben kudarcba is fulladt, a magas bevételek alanyi jogon szavazták meg a folytatást. A Venom 2: Vérontó persze nem meglepő módon ugyanúgy infantilis marhaság, mint elődje, lényege összefoglalható annyiban, hogy két bazi nagy szörny üvöltözések, hörgések és verbális farokméregetések közepette csépeli egymást, a vér és a brutalitás hiánya pedig ezerszer fájóbb, mint korábban, viszont van egy óriási különbség az első részhez képest: sokkal több töke van, mint annak.  



Félreértés ne essék, a második felvonás is ugyanazokkal a gyermekbetegségektől szenved, de Andy Serkis (aki a jobb napokat látott Ruben Fleischert váltotta a rendezői székben) sokkal természetesebben, lazábban és áramvonalasabban kezeli a koncepciót. Pontosan tudja, mit akar elmesélni, és terjengős, feleslegesen hosszú felvezetés, valamint szükségtelen drámai hozzáköltés nélkül teszi, kicsivel több mint kilencven perc alatt levezényelve az egészet – ami manapság hihetetlenül nagy kuriózum, főleg egy képregényfilmnél. Ennek a bő másfél órának pedig csakis örülni lehet: kifejezetten jól áll a Venom 2-nek ez a kompakt, sűrű és fékevesztett rohanás. A rövid játékidő egyrészt szépen megidézi a kilencvenes évek szuperhősfilmes berendezkedését, amikor a szuperhősmánia még a kanyarban sem volt, és egy-két nagyon ritka kivételtől eltekintve nem nagyon rúgott labdába a zsáner, másrészt amíg az első epizód majdnem két órában akart sztorit, karaktereket és világot építeni, hogy aztán a hosszú pepecselés legyilkolja azt az utolsó húsz percet is, ahol végre beindult a csörte, addig a Venom 2 behajít egy nagy kupac szenet a gőzmozdonyba és elszabadítja a poklot úgy, hogy nyíltan felvállalja önmagát. Nem más ez, mint egy kőkemény B-film, és ezt egy percig sem titkolja, tisztességes CGI-vel, megkapó látványvilággal, hangulatos, már-már gótikus díszletekkel, jópofa, bár semmi extrát nem hozó akciójelenetekkel, és egy, láthatóan a forgatás minden pillanatát élvező Tom Hardy-val, akinél még mindig érdekesen jön le, hogy egy rakás piszkosul jó film után ilyen bugyutaságokat vállal el, de ezúttal már ez sem annyira zavaró.  



Már csak azért sem, mert Eddie és Venom se veled-se nélküled típusú viszonya, szinte állandó csipkelődése és mind verbális, mind pedig fizikai szintű pofozkodása adja a film legjobb, legélvezetesebb pillanatait. Úgy ábrázolják az egészet, mint egy kifulladt párkapcsolatot, vagy egy utolsókat rúgó házasságot, amibe mindkét fél belefáradt, és már nem találják a közös hangot, sőt, konkrétan elegük van egymásból, eltérő vágyaik vannak, ezért a legjelentéktelenebb dolgokon is képesek összeveszni. Természetesen többek közt pont ez alkotja a történet gerincét, mivel a „szakítás” elkerülhetetlen kettejük között, ahogy az is, hogy a film végén újra egymásra találjanak – a meghitt romantikázás a tengerparton a lemenő nap fényében már csak hab a tortán. Andy Serkis nem véletlenül jellemezte a filmet szerelmi történetként, azonban aki esetleg arra számít, hogy Eddie újra összejön hús-vér barátnőjével, az nagyon rossz lóra tett. A Venom 2 egyáltalán nem ilyen, egészen más módon ugrik fejest a műfajba, és egy bizarr, szinte már groteszk romantikus film kerekedik ki belőle, ami ezeket a helyzeteket legtöbbször a megszokott hollywoodi poénokkal reagálja le – melyek amúgy meglepően jók lettek, és nem hagyják ki a káromkodásokat sem, ami külön jót tett neki, nem is beszélve a parádésan sikerült magyar szinkronról. Gondolhatnánk, hogy ha már az alkotók nem mertek kilépni a sterilitás komfortzónájából, legalább a csípős beszólásokkal odatették magukat – és igazunk is lenne, mert bár a Venom 2 az impotens előzményhez képest igazi győzelmi zászló és nagyjából tényleg az lett, aminek az első résznek kellett volna lennie, de sajnos csak félig-meddig sikerült a mutatvány.  



Tudom-tudom, ilyenkor mindig jönnek a megmondóemberek, akik a fejemre olvassák, hogy a karakter már a képregényben sem kínzott és ölt halomra embereket brutális és perverz módszerekkel, legfeljebb beszélt az agykiszívásról- és zabálásról, de a cselekvésig már soha nem jutott el, ahogy a gyerekként a film alapjául szolgáló Maximum Carnage képregény is félelmetesnek és durvának tűnt, felnőtt fejjel meg már inkább egy vicces, erőltetett műmájerkedés benyomását kelti, ahol a gonosztevők folyamatosan nyomják a szájkaratét és görcsösen keménykednek, miközben semmi olyat nem tesznek, ami fenyegetné a tényt, hogy egy könnyed, fiatal korosztályra specializálódó olvasmányról van szó. Ez azonban nem menti fel a filmet az alól, hogy véres legyen, amikor arra lenne szükség, és egy fejleharapásnál elhúzott kamera még hagyján, de ez főleg Vérontó tombolásainál néz ki bénán (Woody Harrelson egyébként megteszi a tőle telhetőt – nem annyira emlékezetes, de azért vannak korrekt pillanatai), pl. a börtönös kitöréskor. Fájdalmas ezt azzal a tudattal nézni, hogy egy ilyen jelenetből mennyi mindent, mennyi kreatív dolgot kilehetett volna hozni, ha kicsit vakmerőbbek lettek volna, és nem ragaszkodnak az alacsony korhatárhoz. Egész egyszerűen óriási kihagyott ziccer. Mindazonáltal a Venom 2 még így is beteljesíti az első epizód feladatát: valódi trash, ízig-vérig B-film, igazi bűnös élvezet, ami minden bénázása, hülyesége és töketlensége ellenére piszkosul el tud szórakoztatni, és előnyére válik, hogy az első rész fényében valószínűleg a legtöbben egyáltalán nem számítottak valami világot megváltó mesterműre – így ezúttal bőven megvan az esélye annak, hogy előítéleteidet sutba dobva őszintén meglepődsz majd a látottakon, és azon, hogy bármekkora baromság is, de élvezed.



Sokkal kompromisszummentesebb, sokkal nagyobb fun, már a szűkre szabott játékidőnél fogva is, és ahelyett, hogy moralizálni kezdene és jönne a manapság a nagy hollywoodi blockbusterekre rákos daganatként rátelepülő főgonosz-mosdatás, gyorsan elejét veszik mindenfajta ehhez hasonló hülyeségnek, és egy laza, de kijózanító pofonnal felérő huszárvágással oldják meg a szentimentalizmust és a giccset kapargató helyzeteket. Már-már a néző arcába üvöltik, hogy ne gondolkodj, ne keresd a hibákat, ne akarj semmit komolyan venni, csak kezeld szépen a helyén a filmet, szarj le mindent, dőlj hátra, és élvezd. A brutalitás és a gore hiánya miatt pedig ne fájjon a fejed: legközelebb talán az is összejön.
Kritikák
Tyler Rake: A kimenekítés
Thor végre megtalálta Noobmastert.
Úriemberek
Az igazi gengszterek tényleg öltönyt viselnek.
Friss kritikák
Mosolyogj (Smile)
Az idei év horror-termésének egyik legfényesebben ragyogó ékkövétől garantáltan arcodra fagy a mosoly.
Thor: Szerelem és mennydörgés (Thor: Love and Thunder)
Trash and Thunder.
Obi-Wan Kenobi
Ezt a Jedit keressük?
A Magnum ereje (Magnum Force)
Keménykezű önbíráskodóból a törvény embere.
Doctor Strange az őrület multiverzumában (Doctor Strange in the Multiverse of Madness)
A Marvel Moziverzumban egy horrolegendának is terem babér.