Kritika
Mission: Impossible III (Mission: Impossible III)
Kritika
Szentimentális szuperügynök.
A Mission: Impossible II óta kemény hat év telt el, amely során nemcsak az akciófilmek és az emberek igényei változtak meg, hanem új hősöket is teremtettek ezek az igények. Matt Damon főszereplésével elkészült Robert Ludlum regénye alapján a Bourne-rejtély és a Bourne-csapda, valamint a James Bond szériát is akkoriban rebootolták, tehát az egész zsáner új erőre kapott és ebből a mókából Ethan Hunt sem maradhatott ki. Az M:I franchise sava-borsát mindig az epizódok során bekövetkezett rendezőváltások adták, Brian De Palma megfontolt és lassú, thrilleres beütésű első része, és John Woo pisztolypárbajos, balettszerű koreográfiával operáló második epizódja után Tom Cruise-ék az addig csak televíziós sorozatairól ismert J. J. Abrams-ot választották, rá várt a feladat, hogy modernizálja a szériát és egyúttal saját stílusát és látásmódját is hozzáadja. Abrams megvillantja azokat a tapasztalatokat, amiket eddigi munkái során gyűjtött össze. ezért az M:I 2 is egyfajta televíziós stílust kapott, egy kis Alias-os ízzel.  



Mindent összevetve azért sikerült megőrizni a széria alapköveit, sikeresen vegyítették Abrams stílusával és a Bourne akciófilmekkel divatba hozott tulajdonságokkal. A forgatókönyvírók sokkal ember közelibbé formálták a történetet, az első két epizódban nem igazán tudtunk meg sokat Hunt-ról és a magánéletéről, most azonban újdonsült felesége is belekerül a jól megkavart masszába. Sablon-sablon hátán, mondhatnánk és tényleg így van. Azonban mint minden részben, itt is működik az, hogy egy klisés sztorit jól tudnak eladni. Hunt-nak egyébként volt tanítványát kell megmentenie, akit egy nemzetközi fegyverkereskedő rabolt el. Az ügynök már leszámolt a szolgálattal, kiképzőként dolgozik és házasságát tervezgeti gyönyörű feleségével. Csak a régi barátja miatt vállalja az akciót, amelynek hálójába egyre jobban belegabalyodik, s ennek szerelme látja kárát, egy Nyúlláb nevezetű fegyvert kell megszereznie, különben a neje meghal. A történeten valószínűleg csak az fog meglepődni, aki ezelőtt még nem látott egy akciófilmet sem, egyébként a néző előre kitalálja a fordulatokat, és hogy mi fog történni a következő egy percben.  



Mégis, a harmadik rész korrekt történettel bír, bőven egy szinten van az első kettővel. Jobban rávilágítanak Hunt szerelmi életére, persze itt sincs semmi új a nap alatt, ezúttal egy megfáradt ügynök, aki békés életet akar élni, veszély nélkül, de múltja ismét megtalálja és visszarángatják a csatasorba. Ahogy a sorozatban lenni szokott, Hunt itt megint más karakter lett, nem az a vérkomoly, hideg profi, mint az elsőben, és nem is mosolygós, vagánykodó piperkőc, mint a másodikban. Ezúttal jóval emberibbre próbáltak formálni, de a karakter kissé szentimentális lett. Tom Cruise alakítsa sem a legjobb, nagyon más, mint ahogy eddig megismertük, egy profi titkos ügynökhöz képest túlságosan sokat pityereg. Lényegében azért rendben van, de ezúttal jóval gyengébb a jelleme, a szériában a leggyengébb. A csapat feeling sincs nagyon meg, együtt dolgoznak, segítik egymást, de valahogy mégsem érezzük őket igazi csoportnak. Szerepük sincs sok, bár szimpatikusak, John Rhys Meyers, Maggie Q és a visszatérő Ving Rhames is, de a film legnagyobb része mégis Cruise-ra van kihegyezve.  



A főellenség, akit Philip Seymour Hoffman alakít, viszont minden szempontból telitalálat, egyértelműen a széria legjobb gonosztevője, egyébként a nagyszerű alakítása miatt hisszük el neki hogy egy könyörtelen, brutális állat, aki mindent megszerez, amit csak akar. John Woo hősi vérontása után nehéz volt elképzelni, hogy a harmadik részben milyenek lesz az akciójelenetek minősége, de Abrams sem vallott kudarcot. Hunt ismét elképesztő mutatványokat hajt végre, a trükkök is nagyon jól sikerültek (sőt, a maszkos megoldás kifejezetten tetszett, az előző részekben kicsit gagyinak érződtek ezek az álcázási módszerek, de a számítógépes trükköknek köszönhetően itt nagyon jól megoldották a szerepét). A hidas összecsapásnál megidéződik James Cameron klasszikus akciómozija is a Két tűz között, ez egyébként az egyik legjobb jelenet a filmben, de az első néhány perc is nagyon ott van, egyszerűen hatalmas hajtóerőt ad a harmadik résznek egy ilyen kezdés. Sajnos azonban akármennyire is próbálták kiküszöbölni a készítők az előző epizódokban elszenvedett csorbákat, néhol túl giccses lett a harmadik felvonás, bár néhol tényleg sikerült kijavítani a negatívumokat, realisztikusabb, feszesebb lett egy kicsit a cselekmény tempója, tele van jól megkoreografált akciójelenetekkel.  



Érdemes megemlíteni Simon Pegg-et, aki alig szerepel néhány percet, azonban játéka hozzátesz egy kis humort a filmhez, a poénjai nagyon ülnek, már a puszta viselkedése is mosolygásra készteti a nézőt, leginkább az ő karakteréről érezzük azt, hogy bőven kaphatna több szerepet a folytatásokban (és a negyedik részt elnézve ez meg is történt). Az IMF fejét ezúttal Laurence Fishburne személyesíti meg, hasonló profizmussal, mint tette azt Jon Voight és Anthony Hopkins az előzményekben. Ami azonban a nézők többségében kiveri a biztosítékot, az Cruise gyenge játéka és szentimentalizmusa, érzékenysége, valamint a szerelemi vonal és az ezzel járó giccsek. A vége felé valóban nevetséges néhol a film, Hunt-ot kiütik, de még előtte felesége szemébe mondja a varázsszót (szeretlek), aztán a nő, aki addig sosem fogott kezében pisztolyt, simán megöl két embert halálpontos célzással. Ilyen és egyéb giccses és hiteltelen jelenetek előfordulnak a harmadik részben, ám összességében Abrams egy korrekt akciómozit tett le az asztalra, amely nagyívben felülmúlja az első felvonást, a másodiknál pedig csak egy hangyányival jobb. A mozi első fele nagyon tempós, feszes, egymást követik az események, nagyon formában van mindenki, a másik felétől kissé megindul a lejtő fel, de Abrams munkája bőven elég ahhoz, hogy ez legyen a legjobb rész a szériában, ha még egy ujjhossznyival is.
Kritikák
Tyler Rake: A kimenekítés
Thor végre megtalálta Noobmastert.
Úriemberek
Az igazi gengszterek tényleg öltönyt viselnek.
Friss kritikák
Mosolyogj (Smile)
Az idei év horror-termésének egyik legfényesebben ragyogó ékkövétől garantáltan arcodra fagy a mosoly.
Thor: Szerelem és mennydörgés (Thor: Love and Thunder)
Trash and Thunder.
Obi-Wan Kenobi
Ezt a Jedit keressük?
A Magnum ereje (Magnum Force)
Keménykezű önbíráskodóból a törvény embere.
Doctor Strange az őrület multiverzumában (Doctor Strange in the Multiverse of Madness)
A Marvel Moziverzumban egy horrolegendának is terem babér.